Podcast Dinle

Bizi YouTube, Spotify, Google ve diğer pek çok platformdan takip edebilirsiniz:

Cahil Hoca Podcasti Hakkında

Türkiye’deki eğitim sorunları yediden yetmişe herkesin gündeminde. Herkesin bu konuda düşünceleri ve dertleri var. Maalesef herkesin dert edindiği bu eğitim sorunlarını çözemiyoruz. Evet, bunlar kolay çözülecek sorunlar değil ama sanki sorunları çoğaltıyoruz. Hatta bizce, bu sorunu dert eden insanlar da yangına körükle gitmekten başka bir şey yapmıyor. Önerilen çözümler, sorunu arabeskleştirip, insanları umutsuzluğa ve çözümsüzlüğe sürüklüyor. Çünkü eğitimcilerin çözüm olarak sunduğu öneriler “gerçekçi” değil. Bu çözümü dinleyen herkes de bilinçli veya bilinçsiz olarak bunun farkında. Bu da öğrencilerin ve öğretmenlerin motivasyonunu yok ediyor.

En temel sorun eğitimin bireysel bir uğraş olduğunun anlaşılamaması. Eğitimi bireysel bir uğraş olarak ele alıp, bu sorunları tekrar gözden geçirince hem gerçekçi/uygulanabilir çözümler üretebiliyoruz hem de içinde bulunduğumuz durumdan çıkabileceğimizi görüyoruz. Yeni bir eğitim felsefesi inşa etmek için Cahil Hoca Podcastinde uzun bir yolculuğa çıkıyoruz.

Cahil Hoca Kimdir?

Podcastimiz adını Jacques Ranciere isimli bir Fransız filozofun “Cahil Hoca” isimli bir kitabından alıyor. Podcastin ilk dört bölümünde bu kitabı ve yazarın felsefesini konuşuyoruz.